Historia grillowania

Zanim grillowanie przyjęło współczesną formę, opiekanie mięsa na ogniu znane było tysiące lat. Było pierwszym i do niedawna najważniejszym sposobem obróbki termicznej pożywienia. Natomiast obecnie grillowanie to przede wszystkim popularny sposób spędzania wolnego czasu.

O wynalezieniu grillowania zapewne zadecydował przypadek. Smażenie mięsa znane jest od czasów prehistorycznych, więc możemy podejrzewać, że pierwsze grillowane mięso mogło pochodzić od mamuta. Wynaleziono wówczas również różne techniki grillowania. Mięso nabijane na gałęzie lub kły zwierząt było formą najpopularniejsza, ale sposobów było więcej – np. Mongołowie piekli mięso w skórze zabitego zwierzęcia przy pomocy rozgrzanych kamieni.

Z języka jednego ze szczepów Indian amerykańskich, zamieszkujących niegdyś Florydę i Karaiby, pochodzi słowo „barbecue” (od słowa „barbacoa” oznaczającego kratkę do grillowania). Taki sposób obróbki termicznej był jednym z niewielu możliwych do zastosowania, stąd popularność grillowania. Inny powód to smak i aromat świeżo grillowanego mięsa, ale także niski koszt przygotowania posiłku.

Za początek grillowego szaleństwa uznaje się połowę XIX wieku i rozwój hodowli świń na południu Stanów Zjednoczonych. Świniobicie stanowiło wówczas świetny powód dla ucztowania. W XX wieku moda na imprezy ogrodowe z wypieczonym mięsem na talerzu przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych do Europy.

W latach 60. XX wieku Amerykanin, George Stephen wynalazł grill z okrągłym rusztem. Spawacz niezadowolony z mało funkcjonalnych konstrukcji wymyślił półkolisty, oparty na trzech nogach i osłonięty przed wiatrem ruszt. Węgiel drzewny miał natomiast trafić pod ruszt nieco wcześniej, w okresie międzywojennym, za sprawą jednego ze współpracowników Henrego Forda, który postanowił zagospodarować odpady poprodukcyjne modelu „T”.

Grillowanie zdobywa popularność również w Polsce. Barbecue stało się sposobem spędzania wolnego czasu wraz ze zmianami społeczno-politycznymi na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Z Zachodu przyszło szaleństwo, które skutkuje coraz większymi inwestycjami, albo w grille wyposażone w rozwiązania multimedialne i będące prawdziwym centrum rozrywki, albo będące solidnymi konstrukcjami z cegły i betonu.

– Polacy pokochali grillowanie, weekendowe i wieczorne imprezy z rodziną i znajomymi. Coraz więcej osób inwestuje w profesjonalne grille. – mówi Eryk Kramarz z firmy produkującej materiały budowlane Vitcas (vitcas.pl). – Dobry grill nie musi dużo kosztować, więc coraz częściej konstrukcje z rusztem są elementem aranżacji ogrodu.

Warto również wspomnieć, że również i grillowe menu stało się bardzo bogate. Obecnie na ruszt trafiają różne rodzaje mięs, różnie przyprawione, kiełbasy, kaszanki, czy też warzywa. Grillowanie to obecnie prawdziwe święto smakoszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *