Po pierwsze bezpieczeństwo

Każdy dom czy mieszkanie ma co najmniej kilka potencjalnie niebezpiecznych miejsc. W kuchni jest kuchenka gazowa, elektryczna lub piec; w łazience zwykle są to bojlery, w salonie natomiast kominek. Jasne, że takich potencjalnych newralgicznych miejsc znajdziemy więcej, ale dziś skupię się na tych „niemobilnych”.

W kuchni i łazience potencjalnymi skutkami nieodpowiedniej instalacji sprzętu lub niewłaściwego korzystania są najczęściej zapalenia, które w najgroźniejszych przypadkach mogą nawet wybuchem. Ogromne zagrożenie tworzy w tych pomieszczeniach gaz oraz ogień w połączeniu z nim. W tym przypadku chyba istotniejsze od właściwej instalacji jest prawidłowe użytkowanie. Najczęstsze powody ognia czy wybuchów to nieostrożność oraz roztargnienie, które może prowadzić do uwolnienia gazu, a dla tego potrzebna jest jedynie mała iskra, by wybuchnąć.

Sprawa jest nieco innej natury w kwestii palenisk. Konstrukcje te, budowane zwykle w pokojach dziennych, powinny być należycie skonstruowane, a później konserwowane. W przypadku kominków niewłaściwe użytkowanie utrudnia zwykle konserwację, ale czasem również może być źródłem zagrożenia. Niewłaściwa budowa palenisk może prowadzić do niszczenia murów, słabej odprowadzania dymu a także zagrożenia pożaru. Na co zwrócić uwagę w trakcie instalacji paleniska?

Bardzo istotna jest instalacja oraz użyte materiały do budowy kominków. Prawidłowa budowa zapewni właściwą wentylację i wydmuchiwanie spalin oraz CO2. Wykorzystane materiały ognioodporne uodpornią zaś ściany przed pękaniem. Jakie materiały żaroodporne należy użyć? Są to cegły szamotowe, gładzie czy zaprawy ogniotrwałe.

Ktoś mógłby powiedzieć, że bezpieczeństwa nigdy za dużo. Równie ważne jak chcemy mieć piękne mieszkanie, tak bardzo musimy zadbać także o jego bezpieczeństwo. Do tragedii dużo nie trzeba, a efekty mogą być bardzo drogie. Z tego też powodu warto zapewnić i właściwą konstrukcję i izolację potencjalnych źródeł kłopotów, jak i pamiętać o ich właściwym wykorzystaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *