Coraz większy nacisk kładzie się obecnie na ekologię, zwłaszcza w wytwarzaniu ciepła i energii. Oprócz instalacji elektrycznej oraz grzewczej, wielu z nas posiada w domu kominki.
Jeśli zastanawiamy się nad budową kominka w naszym domu, warto rozważyć jego ekologiczny rodzaj, a więc biokominki. Ten rodzaj kominków opalany jest nie tradycyjnymi polanami, ale biopaliwem.
Czym jest biopaliwo? Jest to ekologiczne paliwo wytwarzane z biomasy. Jego głównym składnikiem jest alkohol etylowy, który powstaje w czasie fermentacji biomasy (np. trzyciny cukrowej czy ziemniaków). Dzięki temu jest ono nie tylko przyjazne środowisku, ale również człowiekowi w czasie późniejszego użytkowania.
Bezpieczeństwo biopaliwa polega przede wszystkim na tym, że produktami jego spalania są para wodna oraz dwutlenek węgla w ilościach porównywalnych do tego, ile produkują w tym samym czasie 3 osoby. Para wodna jest oczywiście przyjazna człowiekowi, ale niemniej pomieszczenia potrzebują wietrzenia. Niepotrzebne podnoszenie wilgotności powietrza może prowadzić do skraplania się wody w kątach i na suficie, a to z kolei do zagrzybienia tych powierzchni.
Podobnie jak paliwa tradycyjne, tak i biopaliwo emituje energię cieplną. Oczywiście, jest jej mniej – stanowi około 1/4 energii produkowanej przez spalane drewno. Policzono, że litr biopaliwa spalany w ciągu godziny emituje 5 kW energii.
Biopaliwo sprzedawane jest w różnych stanach skupienia, ale do biokominków najczęściej stosowane jest jako płyn lub żel.
Dzięki tym cechom biopaliwo pozwala na instalację biokominków w przerożnych formach oraz w różnego rodzaju pomieszczeniach. Biokominki projektowane są jak kominki tradycyjne, a więc zabudowane, ale również jako zawieszane czy wolnostojące. Gwarantuje to ich mobilność oraz możliwość instalacji także w mieszkaniach i apartamentach, również tych o bardzo małym metrażu.