Sposobów na ogrzewanie mieszkania jest wiele i z tak bogatego zbioru dostępnych możliwości chętnie korzystamy. Możemy postawić na c.o., na kominek z płaszczem wodnym, na piec tradycyjny, a to jedynie najpowszechniejsze rozwiązania. Nie ma co się temu dziwić, bo w zależności od architektury i dekoracji danego mieszkania pasuje odmienne ogrzewanie.
Decydując się na najlepszy rodzaj ocieplania należy mieć na uwadze tak zaletach stylu i użytkowej, ale również o bezpieczeństwie. System grzewczy ma tę właściwość, że potrzebuje źródła energii, a ta produkowana jest zazwyczaj w procesie spalania, z tym natomiast wiążą się poważne problemy. Wszystkie z sposobów ogrzewania ma sobie specyficzne cechy, o których należy pamiętać w czasie ich budowy.
Najprawdopodobniej najbardziej popularnym systemem ogrzewania domu jest co. W tym systemie temperatura pozyskiwana jest w kotle c.o. i rozprowadzana instalacją i kaloryferami w całym domu. Zaletą takiego sposobu jest całkiem szybkie i dłuższe ocieplenie pomieszczeń domu, co przekłada się na niezłe oszczędności w kosztach. Z drugiej strony należy pamiętać o bardzo wysokich temperaturach – nie należy przekraczać zbyt wysokich temperatur w kotle i kaloryferach. Piec powinno się odpowiednio zabezpieczyć – inhibitory c.o., żaroodporne farby itd. podniosą bezpieczeństwo.
Inny sposób na ogrzanie mieszkania to piece kaflowe. Najczęściej są to piece opalane drewnem, które stanowią jednocześnie ciekawy element dekoracji wnętrza. Do wyboru są piece w opcjach klasycznej z częścią do gotowania lub jako pojedyncze ścianki kaflowe z niewielkim piecykiem, w którym można nagrzać ten tradycyjny kaloryfer.
Bardzo lubiane są kominki, które są przecież symbolem każdego domostwa. Chyba w większej części sytuacji służą bardziej celom estetycznym czy odprężeniu domowników niż ogrzewaniu całego mieszkaniu. Warto jednak zainstalować kominki z tzw. płaszczem wodnym, które ciepło wytwarzane przez spalane drewno zamieniają w temperaturę rozprowadzane instalacją i grzejnikami po całym apartamencie. trzeba postarać się o wysokiej jakości materiały do budowy kominków, aby oszczędzić sobie niemiłych zaskoczeń – płyty do kominków, cegły, izolacje itd. Trzeba pamiętać, że im bardziej skomplikowana struktura tym kosztowniejsza przebudowa czy serwis.