Jak zadbać o bezpieczeństwo domu?

Marzenie o własnym domu to potrzeba bezpieczeństwa. Własne cztery kąty, w których odczuwamy wrażenie zagrożenia w dużej mierze podkopuje własny fundament, nie jest już miejscem, do którego chętnie wracamy. Aby maksymalnie zabezpieczyć bezpieczeństwo trzeba mieć na uwadze także o detalach – zwłaszcza budując nasze cztery kąty.

Pierwsze pytanie – czym jest bezpieczny dom? Należy zapoznać się z listą wszelkich potencjalnych klęsk czy wypadków, aby odpowiedzieć sobie na to zagadnienie. Jest woda, wiatr, ogień to one najczęściej sprawiają niechciane niespodzianki. W mieszkaniu szczególnie niebezpieczny jest ten ostatni. Warto przywiązać uwagę na należyte zabezpieczenie domostwa przed ogniem.

W sklepach do wyboru jest wiele produktów, które pozwolą na zabezpieczenie instalacje czy pieców. Takie materiały izolacyjne to na przykład maty izolacyjne, papier ceramiczny, czy pasta do gwintów.

Materiały ognioodporne wykorzystywane są m.in. przy budowie kominków. Kominki są chyba jednym z obrazów rodzinnego bezpieczeństwa i ciepła, należy jednak je właściwie zbudować, bo tu zagrożeniem są i ogień, i dym, i ciepło. Co jasne jedno wiąże się z drugim. Zastosowanie drzewa czy jakiegoś innego opału wiąże się zwykle z wytwarzaniem spalin i czadu, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia, są nawet nazywane niewidzialnymi mordercami. Trzeba zadbać o odpowiednią i hermetyczną instalację wentylacyjną. Energia cieplna emitowana w czasie palenia może stać się niebezpieczeństwem przede wszystkim dla ścian samego komina. Niedbała instalacja i uszczelnienie mogą doprowadzić np. do pękania ścian.

Materiały izolacyjne – np. maty ogniotrwałe, czy cegły szamotowe na pewno idealnie się sprawdzą – ich odporność na temperaturę osiąga aż 1200 stopni! W innych miejscach w domu, m.in. systemach c.o. znajdą zastosowanie również materiały takie jak inhibitory c.o. czy cegły szamotowe.
Mnóstwo z produktów wysokotemperaturowych używanych jest także w zaawansowanych branżach przemysłu, co jest najlepszą gwarancją ich jakości.

Warto pomyśleć o bezpieczeństwie rozpoczynając budowę – należy mieć w pamięci stare przysłowie mówiące, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Materiały izolacyjne oferuje firma Vitcas (vitcas.com).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *