Jak zadbać o bezpieczeństwo domu. Kilka słów o materiałach izolacyjnych

Każdy apartament w swoim projekcie ma co najmniej kilka miejsc, które potrzebują specjalnego zabezpieczenia. Materiały izolacyjne przydadzą się m.in. w systemach ogrzewania, systemach hydraulicznych, elektryczne itd.

Szczególnie uszczelnienie systemów grzewczych jest istotne. Systemy grzewcze mamy bardzo urozmaicone – centralne ogrzewanie, piece kaflowe, ogrzewanie zewnętrzne itd. Pomimo tej różnorodności, we wszystkich punktach zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie instalacji koniecznie należy zastosować materiały wysokiej jakości. Nadmienić trzeba, że nie jest najważniejsze, czy są to instalacje wytwarzania ciepła (np. kotły), czy jego rozprowadzania (np. rury). Bliskie położenie tych instalacji to w każdym przypadku wysoka temperatura, płomienie itd.

Jakiego rodzaju produkty i gdzie powinniśmy zastosować, aby właściwie przygotować systemy grzewcze? Spektrum produktów jest naprawdę bogate, bo budując dla przykładu kominek może ich naliczyć 10-20 – zaczynając od podstawy czy ściany, które należy zabezpieczyć specjalnymi płytami do kominków, przez obudowanie ich przy użyciu właściwych cegieł, klejów, gładzi itd., po zabezpieczenie wentylacji.

Oprócz kominków posiadamy w domostwach także kotły centralnego ogrzewania, a także piece kaflowe, które mogą być wykorzystane w zbliżony sposób. Dla kotłów c.o. przydatne mogą być takie produkty jak chociażby farba ognioodporna. Jeśli chodzi o piece kaflowe z pewnością wykorzystamy różnego typu materiały zduńskie – np. cegłę ceramiczną, zaprawy żaroodporne itd.

W pozostałych częściach domu otwartych na oddziaływanie wysokich temperatur przydać się mogą nieco prostsze izolacje, jak choćby maty izolacyjne czy papier ceramiczny. Szczególnie ten ostatni produkt charakteryzuje się lekkością, giętkością, a jednocześnie idealną wytrzymałością na działanie ciepła, ale także i płomieni.

Materiały ognioodporne dostępne są w sklepach budowlanych – tak w stacjonarnych hurtowniach materiałów budowlanych, ale również w sklepach online. Należy mieć na uwadze, aby wybierać przede wszystkim materiały najwyższej jakości, bo one decydować będą o jakości naszego życia przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *