Izolacje – zabezpieczenie instalacji grzewczych

Każdy dom w swojej konstrukcji ma kilka punktów, które potrzebują specjalnego zabezpieczenia. Materiały izolacyjne sprawdzą się m.in. w instalacjach grzewczych, systemach hydraulicznych, elektryczne itd.

Zwłaszcza zabezpieczenie instalacji grzewczych jest istotne. Sposoby ogrzewania są bardzo urozmaicone – centralne ogrzewanie, płaszcze wodne w kominkach, ogrzewanie zewnętrzne itd. Bez względu na tę różnorodność, we wszystkich punktach zlokalizowanych w bezpośrednim położeniu takich systemów koniecznie trzeba użyć właściwe materiały. Dodać należy, że nie jest najważniejsze, czy są to miejsca produkowania ciepła (np. piece), czy jego rozprowadzania (np. grzejniki). Bliskie położenie tych instalacji to w każdym przypadku podwyższona temperatura, ogień itd.

Jakiego rodzaju produkty i gdzie powinniśmy zastosować, by właściwie przygotować instalacje grzewcze? Oferta produktów jest naprawdę szeroka, bo konstruując dla przykładu kominek może ich naliczyć kilkanaście – poczynając od podstawy czy ściany, które należy izolować specjalnymi płytami do kominków, przez zabudowanie ich przy zastosowaniu odpowiednich cegieł, zapraw, gładzi itd., po uszczelniacze wentylacji.

Nie licząc kominków posiadamy w domowstwach również piece c.o., a także piece kaflowe, które mogą być wykorzystane w zbliżony sposób. W przypadku kotłów c.o. przydatne będą takie produkty jak na przykład farba ognioodporna. Jeśli chodzi o piece kaflowe na pewno wykorzystamy różnego rodzaju materiały do budowy pieców – np. cegłę szamotową, kleje żaroodporne itd.

W pozostałych częściach domu otwartych na działanie ciepła przydać się mogą trochę prostsze izolacje, jak choćby maty izolacyjne czy papier ceramiczny. Zwłaszcza ten ostatni produkt cechuje się lekkością, giętkością, a przy tym świetną wytrzymałością na działanie temperatur, ale także i ognia.

Materiały ognioodporne sprzedawane są w sklepach – tak w tradycyjnych składach materiałów budowlanych, jak i w sklepach online. Należy mieć na uwadze, aby wybierać produkty wysokiej jakości, ponieważ one decydować będą o naszym bezpieczeństwie przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *