Branża budowlana to nie lada orzech do zgryzienia dla nowicjusza. Aby sprawnie się poruszać nie tylko pomiędzy półkami z narzędziami w marketach budowlanych, ale także móc szybko poszerzać swoją wiedzę, zapraszam do zapoznania się z pierwszą częścią słownika terminologii budowlanej.
Inhibitory korozji, inhibitory c.o. – są to specjalne substancje chemiczne, których celem jest spowolnienie lub zatrzymanie określonej reakcji chemicznej, w tym przypadku korozji metali. W przypadku inhibitorów do c.o. chodzi oczywiście o instalację grzewczą. Pomagają one zachować w dobrym stanie instalacje c.o. w domu.
Płaszcz wodny – jest to niejako obudowa instalowana w kominkach, która z ciepła generowanego przez palące się w palenisku drewno nagrzewa wodę. Z płaszczem wodnym połączona jest cała instalacja grzewcza dzięki czemu ciepło rozprowadzane jest w całym pomieszczeniu lub mieszkaniu.
Cegła szamotowa – rodzaj cegły, która produkowana jest z zmielonej i spieczonej gliny ogniotrwałej. Dzięki swoim ogniotrwałym właściwościom może być używana tam, gdzie generowane są wysokie temperatury, a więc np. w piecach kaflowych czy kominkach.
Koza – rodzaj kominka. Nie jest on zabudowywany, jest wolnostojący. Zwykle kozy są metalowe i ciekawie zdobione.
Biokominek – rodzaj kominka. Tutaj elementem wyróżniającym jest właściwie spalane paliwo – zamiast tradycyjnego drewna jest to bioalkohol. Formy biokominków są różne – mogą to być kominki do zabudowy, wolnostojące, czy podwieszane.
Szczerze mówiąc część z wybranych powyżej to trochę takie straszaki. Pozostałe będą bardziej powszechne. Myślę, że tyle na początek wystarczy. Kolejne odcinki wkrótce.