Możliwości na ogrzewanie domu jest co najmniej kilka i z tak bogatego katalogu możliwości chętnie korzystamy. Możemy wybrać c.o., na kominki, na piece kaflowe, a to jedynie najpopularniejsze rozwiązania. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ w zależności od architektury i dekoracji określonego domu będzie pasowało inne ogrzewanie.
Wybierając właściwy sposób ogrzewania należy mieć na uwadze tak zaletach stylu oraz użytkowej, ale także o jakości. Ogrzewanie ma tę właściwość, że potrzebuje źródła energii, a ta wytwarzana jest zazwyczaj poprzez spalanie, a z tym z kolei wiążą się spore zagrożenia. Każdy z instalacji ogrzewania ma sobie specyficzne właściwości, które należy mieć na uwadze w czasie instalacji danego systemu.
Chyba najbardziej popularnym systemem ogrzewania mieszkania jest co. W takim systemie energia cieplna wytwarzana jest w piecu co i dystrybuowana rurami i grzejnikami po całym mieszkaniu. Plusem takiego sposobu jest stosunkowo szybkie i długotrwałe ogrzanie domu, co przekłada się na pewne oszczędności w kosztach. Trzeba jednak pamiętać o bardzo wysokich temperaturach – należy unikać przekroczenia bezpiecznych temperatur w kotle i kaloryferach. Piec należy odpowiednio zabezpieczyć – inhibitory c.o., żaroodporne farby itd. podniosą bezpieczeństwo.
Kolejny sposób na ogrzanie domostwa to piece tradycyjne . Zazwyczaj są to piece opalane drewnem, które są dają ciekawy element dekoracji wnętrza. Do wyboru są piece w wersjach tradycyjnej z częścią do gotowania a także jako samodzielne ściany kaflowe z niewielkim piecykiem, w którym rozpalimy i rozgrzejemy taki grzejnik.
Bardzo lubiane są kominki będące jednoznacznym obrazem ogniska domowego. Chyba w większości sytuacji służą bardziej celom estetycznym czy odprężeniu domowników niż ogrzewaniu całego mieszkaniu. Można też zainstalować kominy z systemem grzewczym czyli płaszczem wodnym, które temperaturę wytwarzaną przez spalanie drewna zamieniają w temperaturę rozprowadzane rurami i grzejnikami po całym domu. trzeba zadbać o wysokiej jakości materiały do budowy kominków, aby oszczędzić sobie trudnych do zwalczenia zaskoczeń – płyty do kominków, wkłady, izolacje etc. Trzeba mieć na uwadze, że im bardziej złożona struktura tym kosztowniejsza przebudowa czy serwis.
Zdjęcie: Jocelyn Durston / Flickr / CC.