Decydując się na kominek, oprócz atrakcyjnego wyglądu, należy mieć na uwadze również kwestie bezpieczeństwa.
Budowa bezpiecznego kominka wymaga uwzględnienia kilku kwestii. Decydując się na jego budowę, najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce. Najważniejsze tutaj jest możliwie bliskie położenie względem komina, do którego odprowadzane będą spaliny. Druga ważna sprawa to wielkość pomieszczenia, w którym zostanie zbudowany kominek. Nagrzewając się przekazuje on większość energii do otoczenia i przy zbyt małej powierzchni pomieszczenia może się przegrzewać. Według rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa na 1 kW mocy kominka powinno przypadać 4 m3 kubatury pokoju i jego całkowita kubatura nie może być mniejsza niż 30 m3.
Również sam komin powinien być solidną konstrukcją zbudowaną z wysokiej jakości materiałów. Dym odprowadzany z kominka może mieć temperaturę nawet 400°C, więc materiały odporne na działanie wysokich temperatur to konieczność. Należy mieć także na uwadze, że w przypadku zapalenia temperatura sadzy rośnie do 1000°C, więc o pożar nietrudno, a dobre materiały to najlepsze zabezpieczanie przed większymi stratami. Komin powinien być również szczelny i musi mieć odpowiednią przepustowość.
Druga kwestia to konstrukcja. Tutaj ważny jest sposób konstrukcji oraz materiały. Kominek powinien być zbudowany przez fachowców lub powinien być przynajmniej sprawdzony pod kątem prawidłowej konstrukcji i działania. Kupując materiały, należy kierować się ich odpornością na działanie płomieni oraz wysokich temperatur. Materiały, które nie są przygotowane na duże ciepło, mogą szybko się wykruszać, pękać i rozszczelniać, co prowadzić może do zagrożenia pożarowego oraz niewłaściwej wentylacji i ulatniania się do pomieszczenia czadu.
Producenci materiałów izolacyjnych, jak np. Vitcas (vitcas.pl), mają w swojej ofercie pełen wybór materiałów, które pozwalają zbudować pełną obudowę kominka – zaczynając od cegieł szamotowych, poprzez płyty i obudowy akumulacyjne po tynki i gładzie, które pozwolą wykończyć kominek.
Odpowiednia wentylacja, o której wspomniałem powyżej, to odpowiedni dopływ i wypływ powietrza. Powietrze powinno napływać od dołu i uchodzić kominem. Aby część ogrzanego powietrza została w pomieszczeniu, należy wykonać otwory w górnej części okapu. Otwory powinny być zabezpieczone kratką z materiału odpornego na płomienie, np. z mosiądzu.
Budując kominek, należy również pamiętać, że elementy drewniane powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od wkładu i paleniska. Uwaga ta odnosi się również do późnego użytkowania.
Należy również zapoznać się ze wskazówkami bezpiecznego użytkowania kominków.