Dekorując wnętrza swojego domu czy mieszkania mamy do wyboru co najmniej kilka głównych stylów. Kiedy zdecydujemy się na jeden z nich, musimy wybrać, jakie elementy trafią do naszej dekoracyjnej układanki. Później kolory, kształty, faktury… Istny aranżacyjny zawrót głowy.
Spośród najpopularniejszych stylów dekoracji wnętrz należy wymienić klasyczny, antyczny, barokowy, angielski, rustykalny, kolonialny, eklektyczny, art deco, minimalistyczny oraz nowoczesny. Style w aranżacji wnętrz możemy porównać do księgi określającej ramy danego projektu czy, jak niektórzy powiedzieliby, do brandbooka.
Styl klasyczny i antyczny są do siebie zbliżone. Klasyczny czerpie z architektury i dekoracji starożytnej Grecji oraz starożytnego Rzymu. W domach dekorowanych w tym stylu znaleźć można wazy, czasem kolumny etc., które wyglądają na żywcem przeniesione z czasów starożytnych. Styl antyczny natomiast korzysta albo właśnie z tych starożytnych elementów, albo siegą po nieco „młodsze” dekoracje, również czerpiące z historii i swoim kształtem nawiązujące do poprzednich epok.
Kolejne „brandbooki”, barokowy i eklektyczny, charakteryzują się przepychem. Wykorzystywane w nich są liczne elementy, barwy, kształty, bogate zdobienia. Właściciel takiego domu albo chce pokazać swoje bogactwo, albo jest rozmiłowany właśnie w przepychu detali. Eklektyzm od baroku różni się wielością różnych stylów wykorzystanych dekoracji – nie pogardzi ani starożytną wazą, ani rustykalną komodą.
Style angielski i kolonialny również można ze sobą zestawić, bo przecież ten drugi w dużej mierze czerpie z tego, co Anglicy rozwieźli po całym świecie. Z drugiej strony styl ten czerpie również z lokalnych kultur. Ten swoisty miks stylów i kultur rozwijał się w różnych częściach świata, więc oryginalnie istniało wiele odmiennych stylów. Współcześnie mówi się raczej o jednym. Styl angielski to przede wszystkim wykorzystanie białych mebli oraz delikatnych elementów dodających im subtelności.
Wnętrza arażowane w stylu rustykalnym charakteryzują się licznymi nawiązaniami do natury. We wnętrzach takich odnajdziemy wiele drewnianych elementów oraz roślin – nie tylko kwiatów, ale również ziół etc. Możemy też zauważyć, że podłogi czy ściany mogą być wykonane z kamienia czy cegły palonej. Meble mogą w tym stylu przybierać bardzo proste kształty, które co poniektórzy mogliby określić jako zbite deski, pociągnięte cienką warstwą farby.
Art deco można tłumaczyć jako sztuka dekoracji i ten styl jest niejako dedykowany aranżacji wnętrz. W tym stylu można zauważyć wykorzystanie elementów, których forma ma jeden cel – poprawiać wrażenia wizualne czy artystyczne pomieszczenia, w którym zostały umieszczone. Wnętrza są tutaj dobrze zaplanowane, a elementy skrupulatnie dobrane.
Style minimalistyczny i nowoczesny często idą ze sobą w parze. Możemy w nich dostrzec najczęściej chłodne, stonowane barwy, niewielką ilość mebli o prostym kształcie. Style te maksymalnie wykorzystują światło naturalne, ale oświetlenie również odgrywa w nich ważną rolę. Minimalizm często kojarzy się ze Skandynawią i jest to skojarzenie trafne, bo właśnie w krajach nordyckich został on opanowany i rozwinięty do perfekcji. Styl nowoczesny jest bardzo podobny, ale paleta barw, którą wykorzystuje, jest dużo szersza, a liczba mebli może być większa. Na pewno natomiast ich formy pozostają proste, bez zbędnych dekoracji i detali. Współcześnie styl to już nie tylko kolorystyka i kształt mebli, ale również ekologia, zastosowanie nowych technologii etc. Dlatego w salonie znajdziemy biokominki zamiast tradycyjnych palenisk, w kuchni czy pokoju energooszczędne oświetlenie itd.
Każdy na pewno wybierze styl, jaki odpowiada indywidualnym potrzebom. Wnętrza dekorowane już w określony sposób znów będą aranżowane indywidualnie. Trudno mówić o jednym określonym stylu, kiedy każdy ma jego inną wizję. Warto natomiast czerpać inspirację z tego co mamy, bo to jest dobry punkt wyjścia dla dobrego projektu.