W każdym domu czy mieszkaniu mamy co najmniej kilka potencjalnie niebezpiecznych miejsc. W kuchni to kuchenka gazowa, elektryczna lub piec; w łazience zwykle są to bojlery, w salonie będzie to kominek. Jasne, że tych potencjalnych newralgicznych miejsc możemy znaleźć więcej, ale dziś zajmę się tymi „niemobilnych”.
W przypadku kuchni i łazienki potencjalnymi efektami niewłaściwej instalacji sprzętu lub niewłaściwego użytkowania są często zapalenia, które w ekstremalnych sytuacjach mogą też wybuchem. Największe zagrożenie stwarza tutaj gaz oraz ogień w połączeniu z nim. W tym przypadku raczej istotniejsze od właściwej instalacji jest odpowiednie użytkowanie. Częste powody pożarów czy wybuchów to niedbalstwo oraz zapominalstwo, które może prowadzić do ulatniania się gazu, wystarczy tylko zaledwie iskierka, aby wybuchnąć.
Sprawa wygląda inaczej w przypadku kominków. Te, montowane zwykle w salonach, muszą być prawidłowo zainstalowane, a następnie czyszczone. W przypadku palenisk nieodpowiednie użytkowanie utrudnia zwykle czyszczenie, ale czasem również może powodować zagrożenie. Nieodpowiednia budowa palenisk może doprowadzić do pękania ścian, utrudnienia wentylacji czy nawet niebezpieczeństwa pożaru. Na co zwrócić uwagę przy budowie paleniska?
Bardzo ważna jest instalacja i wykorzystane materiały do budowy kominków. Prawidłowa budowa zapewni właściwą wentylację i wydmuchiwanie spalin oraz dwutlenku węgla. Zastosowane materiały ognioodporne uodpornią natomiast ściany przed oddziaływaniem ciepła. Jakie materiały ogniotrwałe należy użyć? Będą to cegły szamotowe, gładzie czy inne materiały ogniotrwałe.
Można stwierdzić, że poczucia bezpieczeństwa nigdy zbyt wiele. Równie ważne jak chcemy posiadać piękne mieszkanie, tak bardzo powinniśmy zadbać też o jego jakość. Do tragedii wiele nie trzeba, a skutki mogą być bardzo kosztowne. Z tego też powodu warto zapewnić i odpowiednią konstrukcję i zabezpieczenie możliwych źródeł problemów, a także zadbać o ich należytym wykorzystaniu.