Oprócz takiego dużego, wielofunkcyjnego pieca w izbach budowano również mniejsze, które służyły już tylko ogrzewaniu pomieszczenia. Składały się one z paleniska (pieca) oraz ścianki zbudowanej z kafli, która działała jak grzejnik, a więc jej zadaniem było rozprowadzenie ciepła.
W jakim domu sprawdzi się piec kaflowy? Na pewno w starym, gdzie aranżację mamy gotową, a piec kaflowy będzie pasował w nim jak ulał. Trochę inaczej może sprawa wyglądać w przypadku domów nowobudowanych – wiadomo, każdy chce mieć dom jak najbardziej użyteczny i nowoczesny, a kafle często gryzą się z takim obrazem. Dla osób, które dopiero planują dekorowanie domu mogę polecić dwa style, które skutecznie zaadaptują piec kaflowy we wnętrzu pokoju. Chyba najlepszy będzie styl rustykalny, a więc czerpiący z natury i wpływów prowincjonalizmy – proste, drewniane meble, stonowana kolorystyka, rośliny etc.
Drugi z proponowanych stylów to styl kolonialny. Ten trend w dekoratorstwie można scharakteryzować krótko, ale to wcale nie znaczy, że każde mieszkanie tak dekorowane będzie wyglądało identycznie. Wręcz przeciwnie. Styl kolonialny to zderzenie wpływów europejskich z lokalnym kolorytem kolonii. Jak wiadomo państwa europejskie posiadały kolonie w najodleglejszych częściach świata, więc też styl ten jest bardzo zróżnicowany. Niemniej, w tak dekorowanej izbie na pewno znajdzie się miejsce na piec kaflowy.
Piec kaflowy to włączenie tradycji, ale i zdecydowane nadanie charakteru naszemu domu. Warto przemyśleć takie rozwiązanie nie tylko w starszych domach, ale również w nowo budowanych.