Osoby planujące budowę domu, remont lub zbudowanie kominka mają szereg pytań. Często są one prozaiczne, ale warto zorientować się w świecie kominków.
Jakie rodzaje kominków dostępne są na rynku?
Oczywiście wybierać można między kilkoma rodzajami kominków. Najpopularniejsze są klasyczne, a więc opierające się o ścianę, w których płoną polana, a dym odprowadzany jest przewodem kominowym. Innym popularnym rodzajem kominków to tzw. koza, którą można ustawić nawet na środku pokoju, ale nadal należy pamiętać o odprowadzaniu dymu z pomieszczenia. Popularność zdobywają również biokominki i kominki elektryczne – pierwsze spalają biopaliwo, drugie właściwie imitują ogień. Dwa ostatnie rodzaju można zainstalować nawet w bloku.
Czym można palić w kominku?
W kominku tradycyjnym pali się drewnem. Najczęściej jest to sezonowane drewno z drzew liściastych – np. buk, bo to ten gatunek drewna gwarantuje największą kaloryczność. Wiele osób spala również pelet, inne drewniane odpady, a nawet szyszki. W biokominkach używa się biopaliwa.
Czy kominek może również ogrzewać dom?
Tak. Kominek może zastąpić piec centralnego ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że moc kominka będzie mniejsza toteż ogrzewanie większego domu wymagało będzie raczej pieca i instalacji c.o.
Z czego zbudowane są wkłady kominków?
Wkłady kominków zbudowane są z żeliwa lub ze stali. Żeliwo długo się nagrzewa i długo oddaje ciepło, a przy tym jest trwałe i odporne na rdzewienie. Stal natomiast nagrzewa się dużo szybciej i stosunkowo szybko zaczyna oddawać ciepło. Aby przez dłuższy czas utrzymać ciepło należy dodatkowo zastosować szamotowe materiały do izolacji kominków (np. http://vitcas.pl).