Każdy dom czy mieszkanie ma przynajmniej kilka miejsc tworzących zagrożenie. W kuchni to płytka gazowa, elektryczna czy piec; w łazience często są to bojlery, w pokoju dziennym będzie to kominek. Oczywiście tych możliwych źródeł zagrożenia możemy znaleźć więcej, ale dziś zajmę się tymi najczęstszymi.
W kuchni i łazience możliwymi skutkami niewłaściwego montażu sprzętu albo nieodpowiedniego użytkowania są zwykle zapalenia, które w najgroźniejszych sytuacjach mogą też wybuchem. Ogromne niebezpieczeństwo stwarza w tych pomieszczeniach gaz oraz ogień w połączeniu z nim. W tym przypadku raczej istotniejsze od prawidłowej instalacji jest prawidłowe korzystanie. Najczęstsze powody pożarów czy wybuchów to niedbalstwo oraz roztargnienie, które może prowadzić do uwolnienia gazu i wystarczy zaledwie mała iskra, aby wybuchnąć.
Kwestia wygląda odmiennie w kwestii kominków. Te, instalowane zwykle w pokojach dziennych, muszą być właściwie zainstalowane, a następnie czyszczone. Dla kominków nieodpowiednie korzystanie utrudnia zwykle czyszczenie, ale zdarza się też może powodować zagrożenie. Zła konstrukcja palenisk może prowadzić do niszczenia murów, utrudnienia wentylacji czy nawet niebezpieczeństwa pożaru. O co należy zadbać w trakcie instalacji kominka?
Niezwykle ważna jest instalacja i wykorzystane materiały do budowy kominków. Prawidłowa konstrukcja zapewni prawidłowy obieg powietrza i wydmuchiwanie dymu oraz dwutlenku węgla. Wykorzystane materiały ognioodporne uchronią natomiast ściany przed oddziaływaniem ciepła. Jakie materiały ogniotrwałe są potrzebne? Są to cegły, gładzie czy inne materiały ogniotrwałe.
Można stwierdzić, że bezpieczeństwa nigdy za wiele. Tak bardzo jak chcemy mieć stylowe apartamenty, tak bardzo powinniśmy mieć na uwadze też o jego jakość. Do nieszczęścia dużo nie potrzeba, a skutki mogą być bardzo kosztowne. Dlatego warto zadbać i właściwą konstrukcję i zabezpieczenie możliwych źródeł kłopotów, jak i zadbać o ich należytym użytkowaniu.