Kominek a bezpieczeństwo domu

Nadrzędną funkcją każdego domu jest zapewnienie schronienia domownikom. Obecnie o dach nad głową stosunkowo łatwo, ale trudniej o pełne bezpieczeństwo. Nie ma chyba tygodnia abyśmy nie słyszeli o pożarach czy innych katastrofach budowlanych. Jedną z częstszych przyczyn jest niewłaściwa instalacja kominka bądź pieca. Zapraszam do zapoznania się z podstawowymi zasadami budowy w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa tych elementów domu.

Niewłaściwa budowa kominka może przynieść różne niespodzianki – nieefektywne odprowadzanie dymu (nieefektywna wentylacja), pękanie ścian, a w ekstremalnych przypadkach nawet zagrożenie pożarem. Choć patrząc na kominek widzimy najczęściej tylko palenisko, to jest jednak złożona konstrukcja, o którą warto zadbać od początku jej budowy, bo późniejsze rekonstrukcje mogą wiązać się nawet z rozkuwaniem ścian, co nie tylko wydłuża czas pracy, ale też podnosi koszty naprawy, ale wróćmy do meritum.

Całą konstrukcję możemy podzielić na cztery elementy – system wentylacji, obudowę, podstawę oraz same palenisko. Dzisiaj będą nas interesowały trzy pierwsze, bo to one gwarantują bezpieczeństwo.

System wentylacji zbudowany najczęściej jest w ścianie lub opiera się o ścianę i odprowadza dym wytwarzany przez palące się drewno. Choć ta część kominka pełni funkcję wentylacyjną to ściany w takim kominie potrafią nieźle nagrzać się dlatego ważna jest ich odpowiednia izolacja. Efektem złej konstrukcji może być pękanie ścian. Aby temu zapobiec należy zabezpieczyć przewód odprowadzający na złączu z paleniskiem uszczelniaczem odpornym kominkowym na wysokie temperatury, a u wylotu można zastosować silikon wysokotemperaturowy. Bardzo ważne jest wykorzystanie odpowiedniego betonu. Na rynku dostępny jest wermikulitowy cement izolacyjny, który jest odporny na ogień i ciepło z kominka.

Kolejny element to podstawa – jej odpowiednie przygotowanie ma podobne znaczenie jak w przypadku komina wentylacyjnego z tym, że tutaj podłoga jest jeszcze bardziej narażona na ciepło. Warto więc samo palenisko zbudować na niewielkiej podstawie, która również powinna zostać stworzona z właściwych materiałów. Dobrym budulcem będzie cegła szamotowa, a najlepszym spoiwem dla niej ognioodporna zaprawa murarska. Częsty elementem wykończenia takich podstaw są płytki – również ich grunt i klej powinny być żaroodporne.

Oprócz wspomnianych wcześniej materiałów (cegła szamotowa i zaprawa), częścią obudowy jest zwykle szyba, która pozwala nam obserwować serce każdego kominka, a więc palenisko. Również ona powinna być stworzona z odpowiedniego materiału, aby pod wpływem płomieni i wysokiej temperatury nie pękła – można tutaj polecić ognioodporną płytę wermikulitową. Front kominka powinien być dodatkowo uszczelniony sznurem żaroodpornym. Ten należy instalować przy użyciu kleju, który również ma właściwości żaroodporne.

Tak przygotowany kominek nie powinien sprawić żadnych problemów. Należy pamiętać, że na każdym etapie powinny być zastosowane materiały do budowy kominków o najwyższej jakości. Lepiej raz zainwestować więcej, niż później zmagać się z problemami i kosztownymi naprawami. Podchodząc do tej kwestii nieco bardziej filozoficznie – bezpieczeństwo jest warte każdej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *