Sposoby na ogrzanie domu

Sposobów na ogrzanie mieszkania jest wiele i z tak szerokiego zbioru możliwości różnie korzystamy. Możemy wybrać c.o., na kominek z płaszczem wodnym, na piec tradycyjny, a to jedynie najpopularniejsze systemy. Nie jest to powód by się temu dziwić, bo zależnie od architektury i dekoracji danego mieszkania pasuje odmienne rozwiązanie.

Decydując się na właściwy sposób ocieplania należy mieć na uwadze nie tylko wartości estetyczne i użytkowe, ale również o jakości. Ogrzewanie ma tę właściwość, że wymaga źródła energii, a ta wytwarzana jest zazwyczaj poprzez spalanie, a z tym z kolei wiążą się spore problemy. Każdy z instalacji ogrzewania ma sobie specyficzne cechy, o których należy pamiętać w trakcie ich budowy.

najprawdopodobniej najbardziej popularnym sposobem na ogrzanie domu jest co. W tym systemie energia cieplna pozyskiwana jest w kotle co i rozprowadzana rurami i grzejnikami w całym domu. Zaletą takiego sposobu jest całkiem szybkie i dłuższe ogrzanie pomieszczeń domu, co daje niezłe oszczędności w kosztach. Trzeba jednak pamiętać o bardzo wysokich temperaturach – należy unikać przekroczenia zbyt wysokich temperatur w piecu i kaloryferach. Instalację powinno się odpowiednio zakonserwować – inhibitory c.o., ognioodporne farby itd. poprawią bezpieczeństwo.

Inny system ogrzewania mieszkania to piece kaflowe. Najczęściej są to piece opalane drewnem, które są dają jeden z elementów dekoracji pokojów. Do wyboru są piece w wersjach klasycznej z częścią do przyrządzania posiłków lub jako pojedyncze ścianki kaflowe z małym piecykiem, w którym można rozpalić i nagrzać ten grzejnik.

Niezwykle lubiane są kominki będące przecież symbolem ogniska domowego. Chyba w większości przypadków służą raczej celom estetycznym czy odprężeniu domowników niż ogrzewaniu w całym domu. Warto jednak zamontować kominy z tzw. płaszczem wodnym, które temperaturę wytwarzaną przez spalanie drewna transformują w temperaturę rozprowadzane rurami i kaloryferami w całym mieszkaniu. trzeba zadbać o odpowiednie materiały do budowy kominków, aby uniknąć niemiłych zaskoczeń – płyty do kominków, wkłady, maty etc. Należy pamiętać, że im bardziej skomplikowana struktura tym kosztowniejsza przebudowa czy serwis.

 

Zdjęcie: Jocelyn Durston / Flickr / CC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *