Co wziąć pod uwagę przy wyborze kominka?

Zgodnie z historią kominek już od dawna pełnił wiele ważnych funkcji. Używano go do ogrzania wody używanej podczas gotowania czy też zrobienia prania oraz przede wszystkim do ogrzania pomieszczeń.

Początkowo otwarte palenisko ogrzewało tylko pomieszczenie w którym się znajdowało, jednak później dostrzeżono potencjał jaki posiada i zaczęto je modyfikować oraz usprawniać budując kanały rozprowadzające ogrzane powietrze do reszty pomieszczeń w domu. Współczesny kominek to już w pełni usprawnione urządzenie, jedno z najpopularniejszych rozwiązań wspomagających system grzewczy bądź jako niezależne źródło ciepła.

Kilka z korzyści dla posiadaczy kominka

– komfort – wolny wieczór spędzony przy kominku z kubkiem gorącej czekolady i ulubioną książką w ręku? Przytulna atmosfera stworzona przez blask płonącego drewna oraz przyjemne ciepło sprawią, że takich wieczorów będzie o wiele więcej.

– wydajność – kominek nawet jako dodatkowe źródło ciepła może ogrzać kilka pomieszczeń. Ten sposób ogrzewania wydziela znaczne ilości ciepła, które możemy rozprowadzić do całego domu.

– romantyczna atmosfera – świetne rozwiązanie na romantyczny wieczór wraz z ukochana osobą. Czy może być coś przyjemniejszego niż wspólne sączenie wina przy blasku prawdziwego ognia?

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie kominka

Paliwo

Obecnie na rynku oprócz kominków opalanych drewnem mamy też do wyboru bio-kominki, kominki elektryczne oraz gazowe. Przy wyborze należy kierować się własnymi możliwościami oraz lokalizacją, w której chcemy postawić kominek. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odwiedzić wszystkich okolicznych producentów oraz porównać ze sobą dostępne marki, ich parametry oraz ceny.

Styl

Przed zakupem warto również zastanowić się w jakim stylu powinien być wykonany kominek by wraz z wystrojem domu tworzył spójną całość. Obecnie na rynku dostępne są obudowy kominkowe w stylu klasycznym, nowoczesnym, rustykalnym czy z kafli.

Palenisko

Kolejną ważną kwestią którą należy wziąć pod uwagę jest palenisko – otwarte czy z zastosowaniem wkładu kominkowego? Wybór należy do Ciebie, jednak warto pamiętać, że kominek z wkładem wytwarza większe ilości ciepła przy mniejszym zużyciu drewna. Wszystko zależy więc od potrzeb i oczekiwań jakie mamy w stosunku do naszego kominka.

Obudowa kominkowa

Dostępność wielu wariantów daje nam szerokie możliwości. Kominki z obudową ciepłą, czy też izolacyjną, wykończone kamieniem, kaflami, płytkami lub gładzią a następnie pomalowane na dowolny kolor, dla każdego coś interesującego.

Budżet

Najważniejszą kwestią jest budżet jaki chcemy przeznaczyć na budowę naszego wymarzonego kominka. Warto jednak pamiętać, że kominek to inwestycja na lata więc warto wykonać go z wysokiej jakości materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *