Kominek a ekologia

Ostatnio coraz więcej mówi się o ekologii, a zwłaszcza o zanieczyszczeniu powietrza. W mediach jest coraz więcej informacji nt. smogu i wysokiego stężenia trujących substancji. Czy kominek jest ekologicznym sposobem ogrzewania domu?

Z ogrzewaniem mieszkań wiążą się dwie ważne kwestie ekologiczne – źródła surowca opałowego oraz emitowanych substancji. Najgłośniejsze w Polsce sprawy związane z zanieszczyczeniem powietrza to Kraków, Górny Śląsk, Podhale, ale również Warszawa. W dużych miastach za lwią część zanieczyszczenia odpowiada przemysł i spaliny samochodowe. Istotnym źródłem, zwłaszcza w sezonie zimowym, są gospodarstwa domowe.

Dlaczego gospodarstwa domowe zanieczyszczają powietrze? Wynika to przede wszystkim ze stosowania indywidualnego ogrzewania. Właściciele ogrzewają swoje domy instalacjami C.O., kominkami i piecami kaflowymi. Do spalania używane są różne surowce.

Największym zagrożeniem dla środowiska są węgiel, ciężkie oleje i plastik. Te materiały często spalane są w piecach C.O. lub kaflowych przez nieświadomych ich użytkowników. O ile drewno, które najczęściej służy za materiał opałowy we wszystkich rodzajach pieców, w tym w kominach, jest dużo bardziej ekologiczne, o tyle węgiel emituje wiele substancji trujących. Najgorszą praktyką jest spalanie plastikowych materiałów – jak np. butelki pet, opakowania, torby – które emitują do powietrza substancje trujące. Warto również wspomnieć, że wpływają również negatywnie na samą konstrukcję pieca i komina.

Ze względu na zanieczyszczenie powietrza chociażby w Małopolsce za kilka lat (2019) wprowazony zostanie zakaz opalania węglem i ciężkimi olejami.

Niektóre organizacje sygnalizują, że również spalanie drewna w kominach przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia powietrza. Warto zaznaczyć, że nie ma całkowicie ekologicznego sposobu ogrzewania domu. Warto pamiętać o konstrukcji kominka i dobrym wkładzie, które pozwolą na uzyskanie maksymalnej efektywności, a co za tym idzie ograniczą emisję dwutlenku węgla i pozwolą na wykorzystanie maksymalnej ilości wyemitowanej energii. Ograniczy to ilość spalanego drewna, a co za tym idzie również emisję trujących substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *