Kominek gazowy

Pisaliśmy już o różnych rodzajach kominków – tradycyjnych, biokominkach, wspominaliśmy o kominkach elektrycznych. Przyszła kolej na kominki gazowe.

Podstawowa różnica między kominkiem tradycyjnym na drewno a kominkiem gazowym jest spalane paliwo – w pierwsze opalane są drewnem drugie gazem. Pociąga to za sobą kolejne różnice.

Ważne są różnice konstrukcyjne. Kominek gazowy nie potrzebuje podłączenia do kominku jeśli postawimy na zamkniętą komorę spalania. Z drugiej jednak strony, niezależnie od typu, do kominka gazowego należy doprowadzić gaz. Należy przy tym pamiętać, że takie podłączenie musi być wykonane przez osobę z uprawnieniami do wykonywania instalacji gazowych.

Planując budowę kominka gazowego należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. W zależności od rodzaju surowca należy w odpowiednim miejscu zainstalować kratkę wywiewną. Dla gazu ziemnego będzie to pod sufitem, dla gazu płynnego przy podłodze. Ważne jest również, aby pomieszczenie miało kubaturę wynoszącą przynajmniej 8 m3.

W kwestii bezpieczeństwa należy zwrócić uwagę również na inne elementy. Kominek gazowy powinien mieć odpowiedni znak bezpieczeństwa. Powinien on być również wyposażony w czujnik sygnalizujący czy kominek odprowadza spaliny. Drugi ważny element to zawór umożliwiający odcięcie gazu w przypadku wygaśnięcia płomienia.

Kominek gazowy cechuje się większą wygodą od tradycyjnego. Rozpalenie w kominku gazowym nie wymaga przygotować, a później nie musimy dokładać paliwa ani kontrolować jak się spala. W końcu nie potrzebujemy sprzątać paleniska.

To czym kominki gazowe nie różnią się od tradycyjnych jest wygląd – mogą wyglądać właściwie identycznie, w zależności od preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *