Przed sezonem grzewczym – na co zwrócić uwagę

Październik to tradycyjnie początek sezonu grzewczego. Zdarzało się, że już na początku miesiąca temperatury spadały do zaledwie kilku stopni, a nawet występowały przymrozki. Warto zadbać o system grzewczy już teraz, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Mamy w swoich domach bardzo zróżnicowane systemy grzewcze – centralne ogrzewanie, kominki, piece i inne. W przypadku centralnego ogrzewania trzeba sprawdzić kocioł, instalację i grzejniki. W przypadku kominków i pieców należy zajrzeć do palenisk i do kominów.

W przypadku centralnego ogrzewania należy zacząć od oczyszczenia grzejników z kurzu, który mógł się na nich uzbierać od wiosny. Całą instalację należy również odpowietrzyć i uzupełnić poziom wody. Zwykle grzejniki wyposażone są w zawór, który pozwala je odpowietrzyć. Przydatne mogą być również inhibitory, które zabezpieczą grzejniki przed korozją. Mniejszy kłopot mają osoby mieszkające w mieszkaniach w blokach. Tutaj instalacją grzewczą opiekuje się administracja, a jedynym zadaniem dla mieszkańców jest jedynie odmalowanie grzejników, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kocioł i kotłownia również powinny być sprawdzone. Tutaj najważniejsza jest szczelność. Wszelkie spaliny powinny być odprowadzane na zewnątrz poprzez komin. Kotłownie powinny mieć wentylację wywiewną, która stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym nagromadzeniem spalin.

W przypadku posiadaczy kominków i pieców, ze względu na bezpośrednią ekspozycję paleniska w pomieszczeniach mieszkalnych, należy sprawdzić również wkład kominkowy. Uzupełnienie braków w kominie odprowadzającym spaliny i samym kominku oraz uszczelnienie wkładu kominkowego zabezpieczy przed emisją spalin do mieszkania oraz zapewni prawidłowe odprowadzanie dymu. W przypadku wkładu częstym problemem jest uszczelka (sznur), którą należy wymienić.

O kominek i piec należy również dbać w czasie sezonu grzewczego. Należy pamiętać, aby unikać smolistego drewna (a więc z drzew iglastych) oraz czyścić elementy kominka.

Należy pamiętać również o wyczyszczeniu komina z sadzy, która mogła się nazbierać w poprzednim sezonie grzewczym lub zanieczyszczeń, które mogły dostać się tam w miesiącach letnich.

Materiały do izolacji kominów i kominków oferuje producent materiałów wysokotemperaturowych Vitcas (vitcas.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *