Słownik kominkowy: A-K

Planujesz budowę kominka i nie orientujesz się w terminologii majstrów ani nawet internetowych serwisów doradczych? Przeczytaj nasz słownik kominkowy, by zrozumieć co jest czym w kominkowym świecie. Prezentujemy pierwszą część słownika.

B

Belka kominkowa – ozdobny element kominka, wykonany najczęściej z drewna, oddzielający środkową część kominka od tzw. czapy.

Biokominek – rodzaj kominka, w którym zamiast drewna spalane jest biopaliwo. Biokominki generują niewielkie ilości ciepła, więc pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

C

Ciąg (cug) – powstaje w wyniku różnicy temperatur pomiędzy gorącym powietrzem unoszącym się do góry, a zimnym, opadającym. Jest więc to obieg powietrza.

Czapa kominka (okap) –górny element obudowy wkładu, w którym umieszczone są kratki wylotowe ciepłego powietrza i ewentualnie dystrybutor ciepłego powietrza oraz rury rozprowadzające ciepło.

Czopuch – element wkładu umiejscowiony na jego korpusie i połączony z nim na pomocą śrub i kitu odpornego na wysokie temperatury.

D

Deflektor – deflektor dymu znajduje się pod króćcem wylotu dymu. Jest to element wymienny, w formie odpowiednio ukształtowanej żeliwnej „półki”. Uniemożliwia bezpośrednie uchodzenie spalin do przewodu kominowego, dzięki temu następuje ich dokładne dopalanie w komorze spalania. Tańszcze wkłady zwykle nie mają deflektora.

F

Frez belki kominkowej – jest to ozdobna forma wykończenia belki kominkowej.

K

Kafle – wykonane z gliny, odpowiednio uformowane elementy o ozdobnej formie, stosowane przy budowie pieców oraz w obudowach wkładów kominkowych.

Kanał dymowy – przewód służący do odprowadzania spalin.

Komora spalania – miejsce wkładu kominkowego, gdzie zachodzi proces spalania paliw.

Konwekcja – zjawisko oddawania ciepła przez rozgrzane elementy wkładu kominkowego. Chłodniejsze powietrze nagrzewa się a następnie rozchodzi się po całym pomieszczeniu.

Korpus wkładu kominkowego – to centralna część wkładu, w której znajduje się komora spalania.

Krąg akumulacyjny – pierścienie szamotowe izolujące przewód kominowy przed utratą ciepłą.

Polecamy produkty Vitcas (http://vitcas.pl)

Króciec wylotu dymu – element w górnej części wkładu służący do odprowadzania dymu do przewodu kominowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *