Terminologia budowlana cz. 2

Kolejnych pięć pojęć wraz z prostym wyjaśnieniem, które pomogą Wam odnaleźć się w budowlanym świecie. Sprawdzianów nie będzie, ale warto zapamiętać te definicje, kiedy przyjdzie czas na budowę domu czy na generalny remont.

Kubatura – objętość pomieszczenia lub całego budynku. Kubatura mierzona jest w wewnętrznym obrysie liczonym w metrach sześciennych. Bardziej obrazowo można to ująć jako wartość wysokości, szerokości i długości pomieszczenia pomnożone przez siebie

Papier ceramiczny – rodzaj izolacji wysokotemperaturowej. Produkowany jest z włókien ognioodpornych glinkokrzemianowych, które charakteryzują się wysoką czystością. Papier taki jest bardzo wytrzymały na rozdarcia i działanie chemiczne i termiczne.

Suporeks – rodzaj betonu komórkowego produkowanego z piasku, cementu oraz wapna. Do takiej mieszanki dodawany jest proszek aluminiowy, który napowietrza ją i nadaje betonowi charakterystyczną strukturę. Cegły z takiego betonu stosowane są często na budowach, a ich zaletą jest ciepłochłonność.

Więźba – jest to drewniana konstrukcja dachu, której zadaniem jest utrzymać obciążenie generowane przez pokrycie dachu oraz przeniesienie go na konstrukcję budynku. Konstrukcja w uproszczeniu składa się z więzarów, a więc belek drewnianych tworzących niejako szkielet dachu oraz z podstawy, która przenosi ciężar całości na budynek.

Gres – rodzaj płytki ceramicznej stosowanej zwykle w miejscach wystawionych na oddziaływanie bardzo niskich temperatur, a więc zwykle są to tarasy i balkony, czasem również zewnętrzne schody itp.

Mam nadzieję, że kilka tych krótkich definicji przybliżyło świat budownictwa. Wkrótce kolejna porcja wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *