Terminologia budowlana cz. 3

W tym tygodniu kontynuujemy wprowadzenie do terminologii budowlanej. Tym razem hasła będą trochę pomieszane – trochę instalacji, trochę kubatury, schody, ale pomimo tego wszystko będzie jak zwykle egzotyczne.

Sznury uszczelniające – materiał izolacyjny wykonywany z włókna szklanego zaplatanego w dzianinę. Służy do uszczelniania i łączenia elementów wystawionych na działanie wysokich temperatur. Stosowane są np. w konstrukcjach kominowych. Wytrzymałość do 550 st. C.

Polecamy sznury uszczelniające firmy Vitcas: http://sklep.vitcas.pl/pl/c/Termoodporne-Sznury,-Tasmy-i-Spoiwa/19

Wykusz – jest to ciekawy element architektury zaczerpnięty z sztuki Bliskiego Wschodu. Jest to część budynku wystająca poza elewację, dzięki czemu poszerza wnętrze i urozmaica fasadę budynku. Czasem może być „doczepiony” na wysokość kilku kondygnacji.

Kalenica – jest to linia przecięcia powierzchni dachu, czy mówiąc bardziej obrazowo przełamania dachu. Kalenice narożne łamią dach nie na jego szczycie a na rogach. Miłośnicy gór natomiast będą kojarzyć Kalenicę jako szczyt Gór Sowich. 😉

Pompa ciepła – jest to maszyna czy instalacja wymuszająca przepływ powietrza. Powietrze przemieszcza się z zimniejszego otoczenia do cieplejszego. Pompy znajdują zastosowanie jako systemy ogrzewania pomieszczeń (ale i poza budownictwem – np. w chłodziarkach).

Belki policzkowe – są to elementy popularnej konstrukcji schodów. Stopnie są przymocowane do belek po obu stronach i to właśnie one nazywają się belkami policzkowymi (poetycka nazwa, nieprawdaż?). Jest kilka rodzajów takich konstrukcji, np. belka może być instalowana tylko z jednej strony schodów, a z drugiej stopnie mogą być przymocowane do ściany.

Dziękuję i zapraszam do lektury kolejnego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *