Terminologia budowlana cz. 4

Kontynuując poprzedni odcinek naszego słownika znów wracamy do konstrukcji dachów oraz instalacji grzewczych. Jedno pojęcie dotyczy również schodów. W przyszłym tygodniu postaramy się o monotematyczny zestaw haseł.

Maty izolacyjne – materiał izolacyjny znajdujący zastosowanie w miejscach wystawionych na działanie wysokich temperatur. Maty odporne są na temperatury nawet do 1600 st. C. Znajdują one zastosowanie m.in. izolacji kotłów, instalacji. Są one również szeroko stosowane w przemyśle.

Więcej na temat mat izolacyjnych: vitcas.pl/maty-z-wlokna-ceramicznego

Podcień – jest to przestrzeń wygospodarowana przez utrzymanie części budynku kolumnami. Podcienie można podziwiać zwłaszcza w starych kamienicach np. Zamościa. Tutaj przestrzeń między budynkiem a kolumnadą stanowi dodatkowy chodnik.

Lukarna – jest to rodzaj okna dachowego. W odróżnieniu od łaskich okien ta konstrukcja jest pionowa. Jej zadaniem jest dodatkowe oświetlenie poddasza.

Kominek elektryczny – jest to rodzaj kominka zasilanego energią elektryczną. De facto jest to raczej efekt kominka (spalania) niż sam kominek. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych również i taki kominek generuje ciepło.

Spocznik – jest element w konstrukcji schodów. Inaczej nazywany jest podestem. Może łączyć kolejne części klatki schodowej, czyli stanowi coś na kształt półpiętra.

Dziękuję i zapraszam do lektury kolejnego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *