Bezpieczeństwo w domu – na co zwrócić uwagę?

Marzenie o własnym domu to pragnienie bezpieczeństwa. Własne cztery kąty, w których mamy wrażenie zagrożenia w dużej mierze podkopuje własny charakter, nie jest już miejscem, do którego z przyjemnością wracamy. Aby jak najlepiej zabezpieczyć bezpieczeństwo należy mieć na uwadze także detale – zwłaszcza budując nasze lokum.

Na początek trzeba postawić pytanie – co to jest bezpieczny dom? Warto zapoznać się z listą najróżniejszych potencjalnych klęsk czy wypadków, aby odpowiedzieć sobie na to zagadnienie. Mamy wodę, wiatr, pożar, które najczęściej sprawiają niechciane niespodzianki. W apartamencie szczególnie zdradliwy jest ten ostatni. Warto zwrócić uwagę na należyte zabezpieczenie domostwa przed pożarem.

Obecnie można wybierać spośród wielu produktów pozwalających na zabezpieczenie instalacje czy pieców. Te materiały izolacyjne to m.in. maty izolacyjne, papier ceramiczny, czy pasta do gwintów.

Materiały ognioodporne znajdą zastosowanie np. przy budowie kominów. Kominki są najoczywistszym z symboli rodzinnego bezpieczeństwa i bliskości, należy jednak je należycie zbudować, bo tu zagrożeniem są i ogień, i spaliny, i wysokie temperatury. Oczywiście jedno wiąże się z drugim. Zastosowanie drewna czy innego opału wiąże się właściwie zawsze z wytwarzaniem dymu i czadu, które są dla nas niebezpieczne, często nawet nazywane niewidzialnymi mordercami. Trzeba zadbać o właściwą i szczelną instalację wentylacyjną. Ciepło wytwarzane w czasie spalania może stać się zagrożeniem przede wszystkim dla konstrukcji samego komina. Niewłaściwa instalacja i izolacja mogą spowodować pękanie ścian.

Produkty ogniotrwałe – np. maty izolacyjne, czy papier ceramiczny na pewno świetnie zdadzą egzamin – ich odporność na ciepło osiąga aż 1,2 tys. stopni! W innych miejscach w domu, jak np. piecach c.o. sprawdzą się również takie produkty jak inhibitory c.o. czy cegły szamotowe.
Wiele z materiałów wysokotemperaturowych wykorzystywanych jest również w zaawansowanym przemyśle, co jest pewną gwarancją ich jakości. Należy zadbać o bezpieczeństwo rozpoczynając budowę – powinno się mieć w pamięci starą mądrość, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *