Trendy w świecie kominków

Podobnie jak wszelkie inne technologie, również i kominki stale się zmieniają. Pojawiają się nowe rozwiązania, modyfikowane są stare lub wracają dawne mody. Jakie trendy obecnie obowiązują w projektowaniu kominków? Oto kilka z nich.

Wydaje się, że nic nie jest w stanie zastąpić starego, dobrego kominka z otwartym palniskiem. Niemniej, z różnych powodów, pojawiają się now rozwiązania, które znajdują swoje zastosowanie.

Wśród kominków klasycznych nadal popularny jest wspomniany kominek tradycyjny, ale coraz częściej jest on projektowany tak, aby generowane ciepło służyło zimą za system ogrzewania. To co się również zmienia w przypadku kominków tradycyjnych to materiał opałowy – coraz częściej, obok sezonowanego drewna, stosuje się np. pellet.

Wśród kominków tradycyjnych swoje drugie życie otrzymały tzw. kozy oraz kominki kaflowe. Te pierwsze to kominki wolnostojące, najczęściej żeliwne, które doskonale sprawdzają się w mieszkaniach lub domach o stylizacji rustykalnej lub industrialnej. Kominki kaflowe łączą natomiast funkcję estetyczną i praktyczną – zwykle są ciekawe wykonane, a kafle dodatkowo akumulują i rozprowadzają ciepło.

Pojawiły się również biokominki i kominki elektryczne, które zdobywają popularność ze względu na ich mobilność, niską cenę instalacji oraz możliwość zastosowania w mieszkaniach pozbawionych komina. Opalane są albo biopaliwem, albo są po prostu zasilane elektrycznie. Dla purystów problemem może być akceptacja sztucznie generowanego płomienia, ale sprawdzić się mogą jako dodakowy element dekoracyjny mieszkania.

Wszystkie rodzaje kominków poddają się również trendom w zakresie ich designu. Odważne projekty, które wychodzą poza utarty schemat szyby omurowanej cegłą lub kamieniem, coraz częściej można odnaleźć w naszych domach. Kominki narożne, kominki przypominające niemal akwaria, kominki stylizowane na wyświetlacze tv, kominki obudowywane metalem, kominki nawiązujące do stylów historycznych. Dodatkowo eksperymentować można z ich kolorem.

Wszystko to daje duże pole do popisu, ale projektując swój kominek warto pamiętać o dwóch rzeczach – żeby pasował do reszty wnętrza oraz żeby odpowiadał naszym osobistym potrzebom, bo przecież będziemy przy nim spędzać długie wieczory przez lata.

 

Fot. Biokominek, biokominki dostępne na stronie: http://www.biokominki-producent.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *